Kişilik Analizi(Testi)

kişilik analizi, kişilik testi, renk testi, max luscher, max luscher renk testi, Duygusal kişilik analizi testleri, psikolojik kişilik analizi testleri, görsel hafıza testi, analitik değerler testi, el yazısı testi
Kişilik Analizi
Ne tür bir kişiliğiniz var ? kişiliğiniz, temsil ettiğiniz şahsın görünüşünü, türünü veya kişilerin sizin hakkında ne düşündüğünü sizi nasıl algıladığını gösterir.
Güçlü ve zayıf yönlerinizi öğrenmek için kişilik analiz testlerini kendinize uygulayın, nerelerde yanlışlar yaptığınızı görün, iyi olduğunuz yönleri geliştirerek daha aktif rol oynayın.
Duygusal, psikolojik, görsel hafıza, analitik değerler, renk testi, el yazısı testi, gibi testler kişiliğinizi çözümlemede size yardımcı olur ve davranışlarınızı belirlemede yol gösterir. Kişilik analizi yöntemlerinden birisi olan Renk Testini yazımız içinde ele alacağız.
Renk Testi: İnsan kişiliğinin derinliklerine ve önemli yönlerine ışık tutmaya çalışan etkili bir yöntemdir. Bu test, Dr. Max Luscher tarafından yürütülen yaşam boyu araştırmanın ürünüdür ve kişinin, psikolojik ve fizyolojik stres alanlarına dikkat çeker.
Renk Testi, 1950'lerden beri tüm dünyada doktorlar ve özellikle de psikologlar tarafından, ayrıca işe alım süreçlerinde kişilik profilini anlamayı isteyen insan kaynakları birimlerince yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Deneklerden renk tablosunda gösterilen renklerden birisini seçmesi istenir ve analizi yapılır.
Farklı renkler kişiliğimizin farklı yönlerini ve özelliklerini anlatır. Max Luscher'in Renk Testinde kullandığı renkleri ve açıklamalarını inceleyelim.

Gri - Pasif bir bireysiniz, zihinsel ve fiziksel olarak uyarıcı olanlar olmak üzere herhangi bir faaliyete katılmak istemiyorsunuz. Bu tutumunuz
geçmiş yaşamınızdan(çocukluk ve gelişim yıllarındaki hayatınıza ekti eden faktörler) kaynaklanıyor; sizin için etkisi büyük olan bu etki sizi şimdi
tamamen etkiliyoe ve kendi kabuğunuza çekilmeye sürüklüyor.

Mavi - Barışçıl bir bireysiniz, zihinsel memnuniyet ve memnuniyet arayışı içindesiniz, aile veya veya iş hayatınızda memnuniyet birincil
önceliğinizdir. Sevdiğiniz insanlara aidiyet duygusu, birlik beraberlik gibi kavramlar zihninizde en üst düzeyde hüküm sürer.

Yeşil - Hayata bakışınız içinde, kendinizi gördüğünüz yere ulaşmak ve çabalarınızın görülmesi takdir edilmesi ve tanınmak için güçlü bir arzu ve
çabaya sahipsiniz. İçinde bulunduğunuz olumsuz koşullarda dahi kendinizi yeniden meydana getirmek, daha kararlı, güçlü olmak ve aynı
zamanda daha esnek, relax olmak istiyorsunuz, kendine güven ve bağımsızlık güdüsü kendinizde ve çevrenizde etkileşimde bulunduğunuz
insanlarda aradığınız belirgim bir özelliktir.

Kırmızı - Hayatı sonuna kadar dol dolu yaşama arzusu ile gerçekten yoğun ve tutkulu, aktif birisiniz. Yoğun enerjiniz, hareketli davranışınız ve hevesli konuşma tarzınız kişiliğinizi net bir biçimde yansıtır. Tüm çabalarınız başarıya odaklanmıştır ve herhangi bir durumu, bir şeyi başarmak isterseniz onu elde edip başarana kadar asla pes etmezsiniz.

Sarı - Mevcut ilişkileriniz de hatta çalışma hayatınızda sürekli tekrarlanan ve üstünüzde baskı yaratan, içinden çıkamadığınız, çözümünü bulamayıp içinde kaybolduğunuz hislere sahip olabilirsiniz ve kendinizi rahatlatmak, bakış açınızı değiştirebilmek için için radikal net yöntemlere ihtiyaç duyarsınız.

Mor - Çok duygusal bir insansınız, sevilme hissi, sahiplenilme, duygusal hassasiyet, samimiyet ve incelikli düşünceler için özlem duyan, hayatınızda böyle davranan kişileri arayan bir bireysiniz. Aşk hayatınızda beraber olmak isteyeceğiniz kişi ile tamamen özdeşleşmeniz gerektiğini düşünürsünüz ve sizi duygusal olarak anlıyor olması sizin için olmazsa olmazlardandır.

Kahverengi - Bir sürü soruna bulaşmış gibi hisseden, buhranlar içinde sıkışmış, zihnindeki seslerle mücadele veren ve duygusal açıdan serbest bırakılmanın yollarını aktif olarak arayan bir kişisiniz. Fiziksel olarak rahat, düzenli ve konforlu bir ortam ve hem bedeninizi hem zihninizi gerçekten rahatlamak ve enerjinizi yeniden şarj etmek istediğiniz şeydir.

Siyah - İçinde bulunduğunuz şu anki durumunuzun sağlığınıza ya da kişisel gelişiminize uygun olmadığını, çözümlerin çok zor hatta imkansıza yakın olduğunu düşünen ve aktif olarak boğulmuşluk hissi, gerginliği içinde sürüklenen çıkış yolunu arayan ama bunun için çabalamasının bile fayda etmeyeceğini düşünen fakat başka herhangi bir kişinin veya durumun hayatta görüşlerini etkilemesine izin vermeyen bir kişisiniz.

Renk Testi' hayatta nerede durduğunuzu ve ayrıca bu mevcut durumunuz içinde neler yapılması gerektiğini bireysel olarak ölçebilmenize yardımcı olur.

No Comments Yet.

Leave a comment