Nostradamus Kimdir ?

Michel de Nostredame, Nostradamus, lyon, astroloji, kahin, kâhin, kehanet, kahlinlik, yüzlük, veba salgını, Okült, Okültizm, mitoloji, sembol, semboller, harf değiştirme, kelimeyi tersten yazma, kâhinlik, ünlü kahinler, en ünlü kahin, Nostradamus kehanetleri, Julius Sezar Skaliger, simyacı, eczacı, astrolog

Nostradamus (14.12.1503- 02.07.1566)
Asıl  ismi Michel de Nostredame olan  14 Aralık 1503 te Fransa’da doğan ünlü bir astrolog ve kahin olan Nostradamus tıp eğitimi almıştır, veba salgınına karşı verdiği mücadele ve özel tedavi yöntemleri ile adını duyurmuştur. Okültizm hakkında araştırmalar yapan ve bu konudaki yetkin kişilerden eğitim alan Nostradamus 1550 den itibaren Astroloji ile ilgili almanak yayınlamaya başlamıştır, Nostradamus bu almanaklarda kehanetlerine yer vermiştir. Kehanetleri ilgi görmeye başlayınca bunları kitaplaştırmaya karar verir ve ilk kitabını 1555 te Lyon’da yayımlar. Toplam 10 kitap yayımlamıştır ve her kitabı yüzer dörtlükten oluşmuştur, bu nedenle kitapları yüzlükler ismiyle tanınır.
1560 yılında sarayda baş hekimlik görevine getirildi, hekimliğinden çok kehanetleri ile ün yaymaya başlayınca kilise tarafından aforoz edildi.
Nostradamus dörtlüklerinde sembolik bir anlatım tarzı benimsemiştir ve çözülmesi  zordur, bazı dörtlükleri günümüzde bile tam olarak çözümlenememiştir. Dörtlüklerin anlatım tarzında, semboller, mitolojik benzetmeler-kaynaklar, harf değiştirme, kelimeyi tersten yazma, farklı dillerden gelen sözcük ve terimleri kullanmak gibi birden fazla şifreleme yöntemine gitmiştir.
Kilise tarafından aforoz edilmesinin yanı sıra dindarların ona olan tepkisine karşı hayatını korumak için ve yazılarını sadece teknik bilgisi olan okuyan araştıran kişilerin anlaması için bu ağır anlatım dili ve sembolizmi kullanmıştır.

Comments are closed.