Psişik Cerrahlık

psychic surgery, psişik cerrahlık, josé arigo, anestezisiz ameliyat, şifacı, medyum, Juscelino Kubitschek, Filippe Immesi, Filipinler, brezilya, Filipinler alternatif tıp, alternatif tedevi yöntemleri, elle ameliyat,
Psişik Cerrahlık(Psychic Surgery)

Özellikle Filipinler, Brezilya ve güney asya pasifik ülkelerinde görülen bu yöntem, anestezik yöntemler ve hijyenik koşullar olmadan kişilerin ciddi kanamaya sebep olmadan ameliyat edilmesi, tedavi edilmesi üzerine dayanan alternatif tıp yöntemidir.
Mutfak-İş alet edevatları ve bazen şifacı medyumun direk elleri ile keserek, yararak  yaptığı bu müdahalelerde hastaların acı çekmediği, yaraların enfeksiyon kapmadan  çok kısa sürede  kapandığı iddia edilmektedir. Belgelendirilebilir ve net bir yöntem olmasa bile özellikle Filipinler de çok yaygındır.
Bu yöntemi uygulayan en ünlü şifacı José Arigo’dur, yasa dışı tedavi yöntemi uyguladığı için bir dönem hapse bile atılmıştır ama devlet başkanının kızını iyileştirdiği için özgürlüğüne tekrar kavuşmuştur. José Arigo kendisine daha önceden bildirildiğini iddia ettiği bir trafik kazasında hayatını yitirmiştir.